GELECEĞİMİZİ ŞEKİLLENDİRECEK TEKNOLOJİLER

Yakın zamanda teknolojinin geliştiğini ve hayatımızın büyük bir çoğunluğunu kapladığını hepimiz biliyoruz. Bu gidişle teknolojik gelişmelerin daha çok ön planda olacağı su götürmez bir gerçek. Hadi gelin birlikte yakın geleceğimizi şekillendirecek teknolojiler hakkında biraz bilgi edinelim.

  • Akıllı ev teknolojileri:

Ev sıcaklığını ayarlamak, perdeleri kapatmak, yabancı bir insanın evimize girişini haber vermek gibi birçok özelliği var akıllı ev teknolojilerinin. Şu anda da kullanılan bu teknolojinin daha gelişmiş bir şekli çıkacak karşımıza. Sanki evde bir yardımcınız olduğunu düşünün ve bu yardımcı siz komut verdiğiniz sürece her şeyi yapabiliyor. Enerji seviyesini en aza düşürerek verimliliği artırmaktan tutun çöplerinizi saatinde geri dönüşüme göndermeye kadar her türlü işlevi var. Bizim için çok büyük bir yardımcı olabilir ama tembelliği arttıracağı büyük bir gerçek.

Akıllı ev
Akıllı ev
  • Göz takibi ile mobil cihaz kullanımı:

Hali  hazırda kullandığımız dokunmatik cihazlarımızı yakın gelecekte sadece gözlerimizi hareket ettirerek kullanabileceğiz. Şu anda engelli bireylerin kullanabildiği bu teknoloji ile artık parmaklarımız yorulmayacak.

  • Holografik TV:

Hologram teknolojisi ile görüntüleri havaya 3D bir şekilde yansıtan bu teknoloji ayrıca göz takibi sistemi ile izleyenlerin bakış açılarına göre görüntüyü ayarlayabiliyor.

  • Vücut biyosensörleri:

İnsan vücudunda kan şekeri, kalp atış oranı, bipolar bozukluk vb. düzeylerini ayarlayan ayrıca akıllı saat görevi gören bir çeşit teknolojik alettir. Vücudumuza yerleştirilecek olan bu sensörler sayesinde kan kimyası ya da hastalıkların önceden tespiti mümkün olacak.

biosensor
Vücut biyosensörü

  • Nanotek kıyafetler:

Tekstilde kullanılan iplikler nano parçacıklar ile güçlendirilerek giydiğimiz kıyafetler adeta bir kurtarıcı durumuna getirildi. Bu kıyafetler kirlenmiyor ya da  kirlenme anında kendini temizleyebiliyor. Ayrıca ısı ile temasında koruma sağlayan bu kıyafetlere antibiyotik hammaddesi de eklemeyi düşünüyorlar. Bu sayede iyileştirici bir etkisi de olacak.

nanotek
Nanotek kıyafet

nanotek

  •  3D Yazıcılar:

Addictive Manufacturing olarak bilinen 3D yazıcılar bilgisayar üzerinde tasarlanmış veya 3 boyutlu olarak hazırlanmış modelleri, çeşitli malzemeler kullanarak hızlı bir şekilde ekstra kalıp ya da fikstüre ihtiyaç duymadan üreten araçtır. Yakın gelecekte herkesin evinde bulunacağı düşünülen 3D yazıcılar aklınıza gelebilecek her türlü şeyi ortaya çıkarabiliyor.

3D yazıcı ürünü
3d printer
3D yazıcı ürünü

  • Çok katlı tarlalar: 

İklimsel değişiklikler ve küresel ısınmayla birlikte ortaya çıkan sorunlardan dolayı artık tarımda verimlilik azalmış durumda. Şu anlık seralar durumu biraz kurtarıyor gibi ancak artık topraksız tarım ilerde hayatımızı kurtaracak. Danimarka’da ilk mahsülleri verilmiş bile. Ayrıca bu girişim normal tarıma göre %95 su tasarrufu sağlamasının yanında pestisil ya da haşere ilacı kullanılmadan ürün verebiliyor.

Çok katlı tarla

  • Kasiyersiz market:

Amazon girişimi olan ‘Just Walk Out’ teknolojisi ile artık kasada sıra beklemeden alışverişinizi bitirip gidebileceksiniz. Girişte kredi kartınızı takıyorsunuz ve kullandığınız market arabaları koyduğunuz her ürünü barkoddan geçirerek kredi kartınızdan fiyatı düşüyor. Şu anda da birkaç firmayla temasta olan Amazon yakın zamanda bu teknolojiyi yaymayı düşünüyor.

Hepimizin de bildiği gibi her geçen gün yeni bir gelişme olduğu için burada maalesef hepsine yer veremiyorum. Karşımıza sık sık çıkan  geleceğimizi şekillendirecek teknolojiler var ancak en yeni ve güncel olanlarını seçmek istedim sizler için. O yüzden şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Sağlıklı ve mutlu günler 🙂

KAYNAKÇA:

https://www.google.com/search?q=Giyilebilir+biyosens%C3%B6rler&rlz=1C1OKWM_trTR932TR932&oq=g&aqs=chrome.2.69i59j69i57j69i59l2j69i61j69i60l3.6619j1j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

https://www.google.com/search?q=g%C3%B6z+takibi+ile+mobil+cihaz+kullan%C4%B1m%C4%B1&rlz=1C1OKWM_trTR932TR932&oq=g%C3%B6&aqs=chrome.1.69i57j69i59j35i39j46i395i433j

https://3dprinting.com/what-is-3d-printing/

https://blog.quicksigorta.com/teknoloji/nanoteknolojik-kiyafetler-hayatimizi-degistirecek-314

https://ikctekno.com/teknoloji/inovasyon-ve-teknoloji/

Bir cevap yazın