Hakkımızda

Topluluğumuz yaptığı çalışmalar, geliştirdiği ve geliştirmekte olduğu projeler ve düzenlediği etkinliklerle sosyal, çağdaş ve alanında yenilikçi bir topluluk olup faaliyetlerine giderek daha fazla ağırlık vererek devam etmektedir. Topluluğumuz  Gelişim ve Destek alt grubu, Yayın ve İletişim alt grubu, Proje alt grubu ve Kaynak geliştirme alt grubu olmak üzere 4 alt gruptan oluşmaktadır. Bununla birlikte topluluğumuz bünyesinde 150’si aktif olmak üzere 500’ü aşkın üye bulunmaktadır.

Danışmanın Gözünden

Sevgili Üyeler, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’ni 2012’de kurarken de aynı hayallerim vardı, Teknoloji Topluluğu için de aynı hayallerim devam ediyor. Sanayi ile entegre olmuş bir üniversite hayalimdi ve şimdi Teknoloji Topluluğumuz için de projelere kanalize olmuş ve kendini her türlü yeniliğe adamış bir grup insandı. Her şey hayal etmekle başlar derler ve doğrudur. Başta 3-5 kişi ile odamda yaptığım toplantılar vardı. Şimdi sosyal medyada yüzlerce takipçisi olan bir ekip ve aktif olarak çalışan proje üreten yüzden fazla insan. Peki bu grup niye var? Ülkemizin en önemli eksikliği yeni bilimsel gelişmelerin hayata aktarılamaması ve sektörde yeni gelişmeleri uygulamak. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi öğrencileri kendilerini araştırma geliştirmeye adamış bir gruptur ve bunları da farklı proje platformlarında gerçekleştirmeye ve sunmaya çalışan genç bir gruptur. Bu grubun en önemli özelliği ise “interdisipliner” olmasıdır. Günümüzde iki farklı düşünceden insanın yan yana gelmekte zorlandığı bir ortamda bütün mühendisliklerden ve diğer birçok bölümden öğrenciler ile birlikte çok farklı konularda seminerler, projeler ve fikirler üretmektedir. Daha da önemlisi farklı bölümlerden akademisyen hocalarımız da destek olmaktadır. Bu süreç içerisinde çok farklı sektörle ortak çalışmalar da çıkmaya başlamıştır. Önemli olan teknolojiye ve bilime inanmak ve bilimsel doğrulardan çıkmamak. Her nesil kendinden sonra gelen nesil ile ilgili olumsuz düşüncelere sahip olur ve bir türlü yeni gelen nesilleri beğenemez. Şahsen topluluğun danışmanı olarak gelen Z kuşağının gençlerine inancım tam ve güven duygumun da boşa çıkmadığını her gün gözlemliyorum. Farklı projelerde farklı zamanlarda her zaman yenilikçi ürünler üretimi ve projelerin yapımı için çalışmaya devam edeceğiz. Bu dergi ile dünyadaki farklı gelişmeleri sizlerle paylaşmaktan kıvanç duymaktayız ve daha önemlisi zaman içerisinde kendi haberlerimiz ve kendi projelerimiz yer almaya başlayacak. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu tüm teknolojiler konusunda ilgili sektör mensuplarıyla yepyeni projeler ile en kısa sürede karşınızda olacağız.
Mehmet Özgür Seydibeyoğlu
Malzeme Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Yönetim Kurulu

Hedef ve İlkeler

Teknoloji Topluluğu, üyeleriyle birlikte, her geçen gün daha doğru, daha birlikte bir biçimde ilerlemeyi ve sadece bulunduğu üniversite içinde değil tüm Türkiye’de paydaşlarıyla birlikte gelişmeyi hedeflemektedir.

Bu doğrultuda hedef ve ilkeler:

-Üyelerimiz bizim üyelerimiz değil, ailemizin parçalarıdır.
Biz bir topluluk olmaktan öte, güzel ve büyük bir aileyiz de. Bizler için; yönetim kurulu, görevli arkadaşlarımız, üyelerimiz, farketmez. Hepsi Teknoloji Topluluğu ailesinin birer parçalarıdır.

-Sen onu yaparsın, daha iyi anlarsın değil.’’BİZ YAPACAĞIZ’’
Bizler kişileri, sınıflandırmak, görevlendirmek yerine; herkesin bir proje, bir organizasyon, bir çalışma vs. yapmasını istiyoruz. Fikri olan herkes bir şeyler yapmalı. Olmayan kişiler de o yapsın demek yerine, karşısındakine yardım etmelidir ve sen, ben değil; BİZ olmalıdır.

-Daima daha ‘’İLERİ’’ye daha ‘’İYİ’’ye
Topluluğumuzun kısa süreli ilerleme, kısa süreli iyi olma gibi hedefleri yoktur. Asıl hedefimiz en iyi olduğumuzu, en ileride olduğumuzu düşündüğümüz zamanda bile;  daha ilerisini, daha iyisini düşünmektir.

-Dürüstlük en önemli ilkelerimizdendir.
Tüm hedeflerimiz de, tüm çalışmalarımız da her zaman dürüst olmak, en önemli ilkelerimizdendir. Sadece çalışmalarımız da ve hedeflerimiz de değil, tüm ailemiz kendi içinde ve dışarı da her zaman dürüst olmayı ilke edinmesi görevlerimizdendir.

-Teknoloji ile kalın, Bizimle kalın.
Yaptığımız her iş, bulunduğumuz her yer, attığımız her adım; teknolojinin içerisindedir. Hayatımızın en ufak noktasında bile teknolojiden uzaklaşmamalıyız. Eğer bizler teknolojiyle beraber olmaz isek, çağ dışı kalmış oluruz. Bu yüzden; Teknoloji ile kalın, Bizimle kalın.

Blog