Drone
Ekibi

"Kameramızı tıpkı gözümüz gibi kullanmak için Open Source, Computer Vision kütüphanesinden yararlanıyoruz. Gözümüzden kaçan tek bir piksel kalmayacak."
IKCTEKNO

Papalagi sözcüğü “Göğü Delen” anlamına gelmektedir. Samoa’ya ilk misyoner bir yelkenli ile gelmişti. Yerliler bu yelkenliyi ufukta görünen bir delik olarak algıladılar. Beyaz adamın içinden çıkarak kendilerine geldiği delik. Beyaz adam göğü delip gelmişti. Biz ise Drone’umuz ile göğü deleceğiz. Bu yüzden Papali’den daha iyi bir takım adı düşünülemezdi.

Papalagi okulumuzu Teknofest’te ulaşacağı başarıların öncüsü olmak için kuruldu. Uluslararası İHA yarışları, döner kanat kategorisinde başlatacağımız bu yarışma, Teknofest’in birçok kategorisinde de devam edecektir.

Yarışmamız iki görevden oluşmaktadır. Yarışma içerisinde bizden beklenen Drone’umuzun otonom uçuş esnasında manevra kabiliyetinin yüksek olması ve nesne tanıma sayesinde görevleri başarılı bir şekilde yaparak uçuşuna yön verebilmesidir.

Projemizin tasarım ve mekanik kısmında ise projede tasarlanan parçaların yapısal analizleri ile Drone’un itki, aerodinamik ve verimlilik hesabı yapılacaktır.

Drone’un kaç rötarlı olacağı; gövde, kanatlar ve pervaneler için ne tür malzemelerin kullanılacağına karar verilerek drone’un tasarımı bir CAD programı üzerinde hazırlanacaktır. Sonrasında gövde oluşturulup; elektronik bileşenler ve kanatlar gövdeye, pervaneler ve motorlar ise kanatlara monte edilip uçuşa hazır hale getirilecektir.

Projemizin yazılım kısmına değinecek olursak:

Renk, ışığın nesnelere çarparak gözümüze yansımasıyla oluşan duyumlardır. Bu duyumlar beynimizdeki elektrik sinyallerine dönüştürülerek çevremizi algılamamızı ve ona tepki vermemizi sağlar. Kameramızı tıpkı gözümüz gibi kullanmak için Open Source, Computer Vision kütüphanesinden yararlanacağız. Gözümüzden kaçan tek bir piksel kalmayacak.