Yıldızlar : Astronomi ve Edebiyat – Kalp Bulutsusu

Yıldızlar : Astronomi ve Edebiyat - Kalp Bulutsusu

“Yıldızlar eşliğinde buluşalım.”

Demiş mesela Franz Kafka. Başka bir deyişle astronominin edebiyatla buluştuğu noktadır yıldızlar. Bu nedenle kısa örneklerle yıldızların dünya edebiyatındaki yerini görelim.

İlk olarak hepimizin bildiği Romeo ve Juliet kitabından alıntı yapalım.

“When he shall die, Take him and cut him out in little stars, And he will make the face of heaven so fine, That all the world will be in love with night, And pay no worship to the garish sun.”   -William Shakespeare

Ya da Victor Hugo’nun şaheseri Sefiller’den bir alıntı yapalım.

“What Is Love? I have met in the streets a very poor young man who was in love. His hat was old, his coat worn, the water passed through his shoes and the stars through his soul.”

Edward Estlin Cummings’in sözleriyle devam edelim.

“Trust your heart if the seas catch fire, live by love though the stars walk backward.” , “Yours is the light by which my spirit’s born: – you are my sun, my moon, and all my stars.”

Son olarak biz en iyisi Türk müziğinde önemli bir yeri olan Ferdi Tayfur’un bir parçasında geçen şu sözlerle kısa gezintimizi bitirelim.

“Karanlık gecelerimin yıldızı sensin. Yıldızlar da kayar durmaz yerinde, solar güzelliğin kalmaz yüzünde.”

Gördüğümüz gibi yıldızlar insanlar için adeta kurtarıcı gibi gecenin karanlığındaki kurtuluş yolu gibi parıldarlar. Solan umutların besinidir yıldızlar. Birçok anlamı olduğu gibi romantizmde de yıldızların anlamı ve önemi çok büyüktür.

Edebiyatta çıktığımız kısa gezintiden sonra Kalp Bulutsusu’nu öğrenelim. Kraliçe takımyıldızı içinde gözüken Kalp Bulutsusu, Samanyolu’nun Kahraman kolunda ve bizden yaklaşık 7500 ışık yılı uzaklıkta bulunan bir salma bulutsusudur. Merkezindeki küçük yıldız topluluğunun ışınımı bulutsunun biçimini şekillendirip yoğun kırmızı rengini veriyor. Bu renk iyonize haldeki hidrojen plazmasının yıldızlardan gelen enerjiyle parlaması sayesinde oluşur. Adeta gökyüzünün kalbi olan Kalp Bulutsusu, yıldızların doğum evidir.

Kalp Bulutsusu – Yıldızlar : Astronomi ve Edebiyat
Fotoğraf için Uygar Mitat’a teşekkür ederiz.

Güzel bir şarkıyla bu yazıya da veda ediyoruz: Star Shopping

Ve son olarak Happy Valentine’s Day!

“Teknoloji ile kalın, bizimle kalın!”

Yıldızlar hakkında daha fazla  bilgiye ulaşmak için dergimiz CATCHTECH’in 3. sayısına göz atabilirsiniz.  Ayrıca bu sayıda Uygar Mitat ile yaptığımız değerli röportaja da ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın