Türkiye’nin Milli Uzay Programı

Refahın ötesinde bu iş gerçekten çok büyük bir bütçe ve üst düzey eğitim istiyor. Belki de en büyük sebeplerden biri de Türkiye ve NASA’nın işbirliğinin olmaması. NASA’da çalışan Türk bilim insanları var ama onlarla iletişime geçmiyoruz maalesef.

9 Şubat Salı günü akşam saatlerinde Türkiye’nin Milli Uzay Programı açıklandı! Şimdi gelin benim koordinatörlüğümde olaylara en baştan bakalım.

Türkiye’nin uzay çabaları ilk olarak Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) ile başladı. Bu enstitü uzay alanında altyapı ve bilgi birikimi oluşturma amacıyla  1985’de kuruldu. Sonrasında ise belirli bir bütçe ayrılması planlanarak uzay bilimleri, uzay araştırmaları ve uzayın kullanım alanlarında araştırmalar ve faaliyetler yapılması üzere 2018 yılında Türkiye Uzay Ajansı kuruldu.


Türkiye'nin Milli Uzay Programı

Türkiye aksi bir gelişme olana kadar uzay ekosisteminde varlığını yapay uydularla sürdürüyor. Türkiye ilk uzay faaliyetlerine 1994 yılında Türksat 1B uydusunun fırlatılmasıyla başlamıştı. Daha sonra ise; 1996 yılında Avrupa ile Orta Asya arasında doğrudan bağlantı amacıyla Türksat 1C, 2001 yılında TV amaçlı olarak Rusya’yı da kapsayan Türksat 2A, 2008 yılında yüksek kullanım kapasiteli haberleşme ve TV amaçlı Türksat 3A uydularını fırlattı. 2014 yılında ise Çin-İngiltere-Afrika’yı kapsayan TV amaçlı Türksat 4A, 2015 yılında hızlı internet amacıyla gönderilen Türksat 4B uydusunu fırlattı. 2020 yılında ise 3 kıtada yayın ve veri iletimi yapacak olan Türksat 5A uydusunu uzaya fırlatmıştı.

Türkiye’nin geleceğe yönelik fırlatılması amaçlanan projeleri ise; 2021 yılında yerli imkânlarla üretilen kapsamlı yayın için kullanılacak Türksat 5B ve 2022 yılında ilk milli haberleşme uydusu olacak olan Türksat 6A bulunuyor.

Türkiye'nin Milli Uzay Programı

Sırada yer gözlem uyduları var. BİLSAT (2003) Türkiye’nin ilk yer gözlem ve uzaktan algılama uydusudur. Haritacılık, afet izleme, çevre izleme ve şehircilik planlaması amaçlarıyla görev yapmıştır. Daha sonra ise 2011 yılında Türkiye’de ilk yerli gözlem uydusu olan RASAT tasarlanmıştır. Bu uydu daha yüksek çözünürlüklü bilgi toplamak amacıyla göreve başladı.

Son olarak keşif uydularını ele alalım. Türkiye ilk olarak, 2012 yılında Uzay ve Uydu sistemlerine yönelik teknolojik gözlem ve araştırmalar amacıyla Göktürk-2 uydusunu fırlattı. 2016 yılında ise Göktürk-1 keşif uydusu fırlatıldı. Bu uydunun amacı Dünya üzerinden herhangi bir bölgeden askeri istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü görüntü elde etmektir.

Uzay çalışmalarına yeni başlayan Türkiye, ilk Parçacık Radyasyonu Test Altyapısı’nı kurdu. Bu altyapının en önemli amacı uzay ve uydu çalışmalarında dışa bağımlılığı azaltmak. Ayrıca, uydu bileşenlerini ve uydunun radyasyona karşı dayanıklılığını test etmek gibi hedeflere  sahip. Bu proje uyduların uzay radyasyonundan etkilenip çalışmaması veya ömürlerinin kısalmaması amacıyla yürütülecek. Uyduların güneş hücreleri, lityum iyon pilleri ve çok katmanlı yalıtım battaniyelerinin dayanıklılığı test edilecek. Bu testler Avrupa Uzay Ajansı (ESA) standartlarına uygun olacak. Son olarak, uydularda kullanılmak üzere Yerli Radyasyon Monitörü’nün geliştirilmesi hedefleniyor.

Türkiye'nin Milli Uzay Programı

Neden Türk Astronot Yok?

Hepimiz biraz tarih biliriz. Hala ününü koruyan filozoflar hep refah seviyesi yüksek ülkelerden çıkmıştır. İşte biz başka problemlerden dolayı hiç gökyüzüne bakamadık. Şimdi neredeyse 100 sene geçmişe gidelim. Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözlerini hatırlayalım.

“Kanatlı bir gençlik memleketin geleceği bakımından en büyük güvencedir. Bir gün batılı ayaklar Ay’da ayaklarının izlerini bırakacaklarsa, bunların arasında bir de Türk’ün bulunması için şimdiden çalışmalara girişmek, aşamalar kaydetmek gerekir.”

“Geleceğin en etkili silahı da, aracı da hiç kuşkunuz olmasın tayyaredir. Bir gün insanoğlu tayyaresiz de göklerde yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki de aydan bize haber yollayacaktır. Bu mucizenin gerçekleşmesi için 2000 yılını beklemeye gerek kalmayacaktır. Gelişen teknoloji daha şimdiden bunu müjdeliyor. Bize düşen görev ise, batıdan bu konuda fazla geri kalmamayı temindir.”

“İstikbal Göklerdedir”

Refahın ötesinde bu iş gerçekten çok büyük bir bütçe ve üst düzey eğitim istiyor. Belki de en büyük sebeplerden biri de Türkiye ve NASA’nın işbirliğinin olmaması. NASA’da çalışan Türk bilim insanları var ama onlarla iletişime geçmiyoruz maalesef.

Rusya Federal Uzay Ajansı (ROSCOSMOS) Başkanı Dmitriy Rogozin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nda, kısa süreli görüşme gerçekleştirmişti. Görüşmede, Rogozin uzaya Türk bir astronot göndermek istediklerini belirtti. “Size ortak bir teklifimiz var; Cumhuriyetinizin 100’üncü yılını yörüngeye Türk bir astronot göndererek kutlamak. Kozmonot Eğitim Merkezi buna hazır.” kelimelerini kullanmıştı. Buna karşın Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Saygıdeğer çalışmalarınıza katılacağız. Ülkemiz adına teşekkür ediyorum, yaptığınız işler için teşekkürler.” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Saygıdeğer çalışmalarınıza katılacağız. Ülkemiz adına teşekkür ediyorum, yaptığınız işler için teşekkürler." dedi.

Çok yakın bir tarihte ise Erdoğan ve Elon Musk telefonda görüşmüştü. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede, Türkiye’deki kamu ve özel sektör kurumları ile şirket arasında Uzay teknolojileri başta olmak üzere farklı alanlarda işbirliğine ilişkin konular ele alınmıştı.

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede, Türkiye’deki kamu ve özel sektör kurumları ile şirket arasında uzay teknolojileri başta olmak üzere farklı alanlarda iş birliğine ilişkin konular ele alındı.

Şimdi Türkiye Uzay Ajansı resmi Twitter hesabından yayınlanan görseller ile Türkiye’nin Milli Uzay Programı’nı tanıyalım.

Türkiye'nin Milli Uzay Programı
Türkiye'nin Milli Uzay Programı
Türkiye'nin Milli Uzay Programı
Türkiye'nin Milli Uzay Programı
Türkiye'nin Milli Uzay Programı
Türkiye'nin Milli Uzay Programı

Birkaç sene öncesinde Rusya, uzaya Türk kozmonot göndermek istediğini belirtti. Devamında kuruluşundan kısa bir süre geçmesine rağmen birçoğumuzun gözünde en iyi uzay şirketi olan SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Elon Musk ile işbirliği görüşmesi yapıldı. Son olarak Türkiye Uzay Ajansı hedeflerini açıkladı. Anlaşılan TUA ve SpaceX işbirliği yapacakmış gibi duruyor. SpaceX ile işbirliği yapılması beni ne kadar sevindiriyor anlatamam. Öyle ki Elon Musk’ın Türkiye ve Mustafa Kemal Atatürk saygısını biliyoruz.

Daima İleri!

Teknolojiyle kalın, bizimle kalın!

Bir cevap yazın